top of page
Writer's picturebiopolhuanalytics

Méregtelenítő kúra: megválaszoljuk a 10 leggyakoribb kérdést!

Szervezetünknek számos méreganyaggal kell megküzdenie. Az élelmiszerekkel bevitt tartósítószerek, színező- és egyéb adalékanyagok, a fokozott környezetszennyezés, a mindennapi életünk részévé vált vegyszerek és gyógyszerek mind nyomot hagynak a szervezetünkben. A méreganyagok távozását támogathatjuk egy méregtelenítő kúra segítségével, amely testi-lelki felfrissülést hoz, új energiák szabadulnak fel a méreganyagok távozásával, ráadásul pár plusz kilótól is megszabadíthat.

De melyik tisztítókúrát válaszd, mit kell tudni róluk? Összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket, olvasd el, mielőtt belevágsz!

Hogyan működik egy méregtelenítő kúra?

A testünkbe került méreganyagok az anyagcsere-folyamatok során távoznak a szervezetünkből. Azok kiválasztásában nagy szerepet játszik a máj, a vese, a tüdő, a bél és a bőr. A méregtelenítés során e szerveinket kell megtámogatnunk, terhelésüket csökkentenünk.

Mit kell feltétlenül kihagyni, ha komolyan akarom venni a méregtelenítést?

Az alkoholt, a dohányzást és általában az élvezeti szereket. Persze, a szervezetünk képes kis mennyiségben méregteleníteni ezeket, de a cél az, hogy a méregtelenítő szerveknek – a májnak, a bőrnek, a tüdőnek és a bélnek – esélyt adjunk a felzárkózásra és a regenerálódásra.

A legtöbb méregtelenítő kúra mellőzi a tejtermékeket és a glutént. Miért?

A glutént különösen nehéz megemészteni, és nem ritka, hogy az emberek jobban érzik magukat, ha elhagyják a búzát, árpát és rozst az étrendjükből, még akkor is, ha nem gluténérzékenyek. És nem csak a gluténről van szó, a gabonafélékben található egyéb fehérjék is gyulladást okozhatnak.

A gyulladás gyengíti a bélfalat, így a mérgező molekulák könnyebben bejutnak a szervezetbe. Számos olyan egészségügyi probléma létezik, amiért a gabonafélékkel vagy más élelmiszerekkel szembeni intolerancia lehet a felelős, például migrén, ízületi gyulladás, puffadás, székrekedés vagy hasmenés.

Hasonló a probléma a tejtermékekkel is. A tejtermékek laktózt tartalmaznak, egy olyan cukrot, amelyet a legtöbb ember nehezen emészt meg. A méregtelenítés során pedig éppen az a cél, hogy ne terheljük feleslegesen a szervezetünket, amit könnyen emészthető táplálékok bevitelével segíthetünk.

Milyen élelmiszert kell kizárni a méregtelenítő kúra során?

A méregtelenítő kúrák során ki szokták zárni azokat az élelmiszereket, amelyek

  • nehezen emészthetők (mint a fentebb említett glutén- vagy laktóztartalmú ételek)

  • üres kalóriákat visznek be a szervezetbe (finomított cukor, fehér rizs)

  • allergiás reakciót okoznak sok embernél (szója, tojás, tengeri herkentyűk, kukorica stb.)

Hogyan fogom magam érezni a méregtelenítő kúra alatt? Nehéz egy ilyen kúra?

A koffeinről és az alkoholról való lemondás nem mindig könnyű, és bizonyos élelmiszerek megvonása is hiányérzettel tölthet el. Sokak számára az sem könnyíti meg a kúrát, hogy nem nassolhatnak. Ezt azonban ellensúlyozza a fokozott energia, könnyedség, amit hamar megtapasztalhatsz a kúra során, hogy éppen a könnyen emészthető élelmiszereknek köszönhetően jobban érzed magad a bőrödben. Persze, fontos, hogy a szervezeted hozzájusson minden szükséges vitaminhoz.

Hány napig tart egy tisztítókúra?

Különböző időtartamú kúrák vannak, az egynapostól a több hetesig. Az időtartam összefügg a méregtelenítés hatékonyságával is. A hagyományos, konkrét tünetek kezelésére tervezett méregtelenítő diéták két-négy hétig tarthatnak, amíg a tünetek megszűnnek, ezután hosszabb időszakot igényelnek az élelmiszerek egyesével történő visszaszoktatásához.

Edzhetek méregtelenítés alatt?

Természetesen! Ügyelj arra, hogy hidratált maradj, és elegendő kalóriát és elektrolitot vigyél be. A zöldségek természetesen magas kálium-, magnézium- és kalciumtartalommal rendelkeznek. Az edzéssel járó izzadással az értékes ásványi sók is távoznak, a nátriumot mértékkel használt só fogyasztásával könnyen pótolhatod.

Mi lesz, ha éhes leszek?

Érdemes, egyszerre nagyobb adagot elkészíteni, így időt, energiát spórolhatsz meg magadnak. Keress olyan nassolnivalókat a megengedett ételek közül, amelyeket szeretsz, és raktározz el belőlük. Nem kell megijedned attól, hogy a méregtelenítés ideje alatt szédelegni fogsz az éhségtől, és napokig semmire sem leszel jó – ez könnyen elkerülhető!

Honnan tudhatom, hogy beviszek minden olyan tápanyagot, amelyre a szervezetemnek feltétlenül szüksége van?

A méregtelenítő kúrákat úgy tervezik meg, hogy tartalmazzák azokat a vitaminokat és ásványi sókat, amelyekre a szervezetnek szüksége van. A méregtelenítő kúrák a tápanyagokban gazdag, finomítatlan élelmiszerekre összpontosítanak. Valószínűleg a szokásosnál több tápanyaghoz jutsz majd hozzá, mert elhagyod az alkoholból, fehér rizsből, fehér lisztből és cukorból származó üres kalóriákat, és csupa értékes kalóriát viszel majd be. A teljes értékű élelmiszerekben található extra vitaminok, ásványi anyagok és antioxidánsok segítenek a szervezetünk méregtelenítési folyamatainak működtetésében.

Ha biztosítékot szeretnél, akkor egy jó multivitamin vagy ásványi anyag készítmény segíthetnek abban, hogy a fent felsorolt méregtelenítést támogató tápanyagokhoz bőségesen hozzájuss.

Vannak olyan termékek, amelyekkel akár naponta méregteleníthetek?

Igen. Például a humin anyagok, a huminsavak és fulvosavak megkötik, majd kihajtják a szervezetünkben felhalmozódott és lerakódott nemkívánatos anyagokat: toxinokat, nehézfémeket, egyéb méreganyagokat. Segítik a máj munkáját, regenerálják a károsodott májszöveteket.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page